Mentorordning på Børkop HøjskoleBørkop Højskole kan tilbyde mentorstøtte til elever, der ikke har gennemført en ungdomsuddannelse.
Formålet med mentorordningen er at motivere og kvalificere eleven til at komme i gang med en ungdomsuddannelse, som eleven har lyst og evner til.
Mentorordningen varetages af de af skolens lærere, der har gennemført et mentorkursus.
Ordningen kan være for dig, som
- er mellem 17½ og 25 år og ikke har gennemført en ungdomsuddannelse.
- sammen med en UU-vejleder i din kommune udarbejder en uddannelsesplan, hvori et højskoleophold indgår.
Inden du bliver optaget på højskolen under mentorordningen, vil vi gerne have en samtale med dig om dine og vore forventninger til opholdet.
På Børkop Højskole vil du allerede, når kurset begynder, få tilknyttet en mentorlærer. Sammen skal I:
- lave en skriftlig aftale for højskoleforløbet.
- aftale rammer for samtalerne under forløbet.
- aftale om der er særlige områder/situationer, hvor du har behov for støtte.
I har sammen mulighed for at kontakte UU-vejlederen m.h.p. at ændre i uddannelsesplanen.
Som elev på mentorordningen på Børkop Højskole får du en økonomisk støtte til elevbetalingen – for tiden 400 kr. pr. kursusuge. |